Máte v domácnosti staré hliníkové káble ešte z čias spred 30tich rokov? Dochádza u Vás k častým opravám, nebodaj skratom a iskreniu? Je najvyšší čas na kompletnú rekonštrukciu! Výmena len v niektorých izbách problém nerieši. Hrozí Vám veľké riziko vzniku požiaru alebo úrazu elektrickým prúdom.
Často sa stretávame s tým, že nás zákazníci oslovujú ohľadom toho, že by potrebovali skontrolovať pôvodnú elektroinštaláciu a zistiť, či je vyhovujúca aj pre dnešnú dobu. Ako to zistiť si povieme v ďalšom článku na našom blogu.
Proces kompletnej rekonštrukcie elektroinštalácie je pomerne náročný a vyžaduje si vzdelanie a prax v odbore, a preto nepatrí do rúk laikom. Ak nie je elektroinštalácia urobená profesionálne a kvalitne, môže vám neskôr spôsobiť nepríjemné starosti.
Na začiatku si poriadne premyslite, kde by ste chceli mať umiestnené všetky spotrebiče, vypínače, zásuvky a rozmiestnenie väčších kusov nábytku, aby sa nestalo, že Vám naplánované zásuvky zakryjú a budete to musieť riešiť neestetickými predlžovacími káblami alebo budete musieť presúvať zásuvky a zasahovať tak do hotových prác, čím sa Vám práce predĺžia a predražia.
Napríklad v obývačke je vhodné namontovať zásuvku vo výške televízora. Dokážete tak ukryť niekoľko káblov a nebudete potrebovať rušivé lišty. Nezabudnite priviesť aj dodatočné káble na TV signál alebo domáce kino.
Pamätajte na to, že zásuviek treba dať vždy radšej viac, ako menej! Určite ste si všimli, že každým rokom pribúda v domácnostiach stále viac a viac spotrebičov a zvyšujú sa tým nároky na počet zásuviek.
Skôr ako začnete, potrebujete mať vypracovaný projekt elektroinštalácie, pretože bez neho by ste nemohli získať revíziu. Pri výbere kvalifikovaného odborníka určite nešetrite. Správny odborník Vám poradí, predstaví Vám novinky alebo Vám aj navrhne inteligentnú domácnosť tak, aby bola prepojená čo najefektívnejšie a prinášala úspory.
Kvalitný odborník ovláda platnú legislatívu v súlade s normou STN. Obráťte sa iba na overených odborníkov! Za chyby v elektroinštalácii môžete zaplatiť aj svojím životom alebo v tom „lepšom“ prípade svojím majetkom.
S odborníkom by ste si mali prejsť základné časti elektroinštalácie a ich umiestnenie v súlade s projektom:
Okrem klasických rozvodov treba myslieť aj na zabezpečenie wifi siete, telefónne a televízne pripojenie, kamerový a zabezpečovací systém, inteligentný systém a pod. Overte si možnosti poskytovania rôznych signálov pre TV a internet od firiem vo Vašom okolí a prispôsobte tomu umiestnenie zariadení v domácnosti.
Vopred si stanovte svoje cenové rozpätie, ktoré by ste chceli do elektroinštalácie investovať. Pamätajte aj na rezervu, ktorú použijete na nečakané okolnosti, ktoré nastanú počas inštalácie. Pri produktoch a ani pri práci Vám neodporúčame zvoliť si najlacnejšiu variantu. Investujte radšej do kvality a neohrozujte svoje zdravie a zdravie Vašej rodiny!
Po ujasnení všetkých technických parametrov projektu je na rade výber jednotlivých komponentov. Pri výbere typu a výrobcu komponentov sa neoplatí šetriť. Pred cenou a dizajnom by mala mať vždy prednosť kvalita! Zaručí Vám dlhú životnosť zariadení a ich zriedkavé opravy. Každý elektrický komponent musí byť označený certifikátom CE.
Pred samotnou realizáciou by bolo vhodné „preklepnúť“ si viacero firiem, ktoré sa elektroinštaláciou zaoberajú. Konzultujte s nimi Vaše požiadavky a zhodnoťte ich prístup a úroveň kvalifikácie. Samozrejme najdôležitejšie je, aby prácu vykonávala osoba, ktorá je v danej oblasti kvalifikovaná a má za sebou niekoľko rokov praxe. Na Slovensku sú elektrotechnici členení podľa tzv. paragrafov, od §20 Poučená osoba až po §24 Elektrotechnik špecialista.
Bleskozvod ako taký povinný nie je. Povinný je v prípade, že ho máme v projektovej dokumentácii nášho domu. Ak je totiž bleskozvod v projekte a my by sme si to v priebehu výstavby chceli rozmyslieť, tak (okrem iného) neprejdeme kolaudáciou. Určite by mal byť bleskozvod inštalovaný na všetkých budovách, ktoré vyčnievajú nad okolitou zástavbou. Pokiaľ ale riešite projekt nového jednopodlažného bungalovu a spolu s projektantom dospejete k názoru, že bleskozvod potrebný nebude, a teda nebude ani v projektovej dokumentácii, na svoj rodinný dom ho inštalovať nemusíte.
Pred začatím prác by ste mali mať s firmou podpísanú zmluvu o dielo, v ktorej je definovaný rozsah prác. Počas montáže sa priebežne informujte o priebehu jednotlivých etáp. Samozrejme je potrebné počítať aj s nejakou časovou rezervou v prípade neočakávaných komplikácií.
Čo je to inteligentná domácnosť? Zjednodušene povedané: uľahčenie Vášho života a zvýšený komfort. Vďaka inteligentnej elektroinštalácii budete môcť pomocou aplikácie vo Vašom telefóne/tablete ovládať osvetlenie, zásuvky, kúrenie, žalúzie, zavlažovanie a mnoho ďalších systémov. Získate tak nového člena rodiny, ktorý Vám bude pomáhať a starať sa o vás, vašich blízkych a váš majetok. Vy tak budete mať viac času, viac peňazí, väčší komfort, pokojnejšiu myseľ a väčšiu kontrolu nad tým, na čom vám záleží.
Spôsob vedenia káblov je však odlišný ako pri klasickej hrubej elektroinštalácii, takže je potrebné rozhodnúť sa pre inteligentnú elektroinštaláciu už na začiatku! O inteligentných systémoch sa môžete dozvedieť viac na našej stránke: https://www.smartcontrol.sk/ .
Ak by ste potrebovali pomôcť, poradiť alebo vypracovať cenovú ponuku, tak nás neváhajte kontaktovať na e-mail info@abek.sk alebo na telefónnom čísle 0903 652 250.